LM2575T-012
onsemi
Product No:
LM2575T-012
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Product Status Obsolete
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM2575
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V