
onsemi
Product No:
LM2576D2T-005G
Manufacturer:
Package:
D2PAK-5
Batch:
-
Description:
IC REG MULTI CONFG 5V 3A D2PAK-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.22775
22.2775
25
2.1014
52.535
100
1.681025
168.1025
250
1.470904
367.726
500
1.428895
714.4475
1000
1.134708
1134.708
2500
1.09268
2731.7
5000
1.050652
5253.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2576 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | D2PAK-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |