
Texas Instruments
Product No:
LM2576HVT-5.0/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6215
6.6215
10
5.98215
59.8215
25
5.70342
142.5855
100
4.95235
495.235
250
4.729746
1182.4365
500
4.31243
2156.215
1000
3.755977
3755.977
2500
3.616868
9042.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2576 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |