
Texas Instruments
Product No:
LM2586S-12/NOPB
Manufacturer:
Package:
DDPAK/TO-263-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO263-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.7615
7.7615
10
7.01195
70.1195
25
6.68572
167.143
100
5.80526
580.526
250
5.544352
1386.088
500
5.055159
2527.5795
1000
4.40287
4402.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2586 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |