
Texas Instruments
Product No:
LM2588S-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
DDPAK/TO-263-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG MULT CONFG ADJ 5A TO263-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.267
11.267
10
10.35405
103.5405
25
9.92484
248.121
100
8.744655
874.4655
250
8.315502
2078.8755
500
7.779018
3889.509
1000
7.135241
7135.241
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2588 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 60V |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |