
Texas Instruments
Product No:
LM258DR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.36005
3.6005
25
0.3249
8.1225
100
0.224485
22.4485
250
0.18905
47.2625
500
0.153615
76.8075
1000
0.118161
118.161
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.3V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 500µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LM258 |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 32 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |