
STMicroelectronics
Product No:
LM258DT
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.4218
4.218
25
0.3933
9.8325
100
0.31483
31.483
250
0.292296
73.074
500
0.247342
123.671
1000
0.191121
191.121
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 700µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LM258 |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 5 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |