
STMicroelectronics
Product No:
LM258PT
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5092
5.092
25
0.475
11.875
100
0.38
38
250
0.35283
88.2075
500
0.298547
149.2735
1000
0.230698
230.698
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 700µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LM258 |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 5 mV |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |