
STMicroelectronics
Product No:
LM258WDT
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.50065
5.0065
25
0.4674
11.685
100
0.37392
37.392
250
0.347168
86.792
500
0.293759
146.8795
1000
0.227002
227.002
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.6V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 700µA |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LM258 |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 60 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |