
Texas Instruments
Product No:
LM2590HVT-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.0559
50.559
25
4.77964
119.491
100
4.14219
414.219
250
3.92977
982.4425
500
3.526172
1763.086
1000
2.97388
2973.88
2500
2.825186
7062.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2590 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 57V |
| Supplier Device Package | TO-220-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |