
Texas Instruments
Product No:
LM2593HVT-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A TO220-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.593
6.593
10
5.9584
59.584
25
5.68138
142.0345
100
4.93297
493.297
250
4.711278
1177.8195
500
4.295577
2147.7885
1000
3.741309
3741.309
2500
3.602742
9006.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2593 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 57V |
| Supplier Device Package | TO-220-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |