
Texas Instruments
Product No:
LM2597HVM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8995
5.8995
10
5.3276
53.276
25
5.07984
126.996
100
4.41066
441.066
250
4.212452
1053.113
500
3.840755
1920.3775
1000
3.345168
3345.168
2500
3.221279
8053.1975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2597 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |