
Texas Instruments
Product No:
LM2599T-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8995
5.8995
10
5.3029
53.029
25
5.01296
125.324
100
4.344445
434.4445
250
4.121708
1030.427
500
3.698388
1849.194
1000
3.119116
3119.116
2500
2.963164
7407.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2599 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | TO-220-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |