
Texas Instruments
Product No:
LM26420Q1XMH/NOPB
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A DL 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.496
3.496
10
3.14165
31.4165
25
2.97008
74.252
100
2.57393
257.393
250
2.441956
610.489
500
2.191156
1095.578
1000
1.847959
1847.959
2500
1.755562
4388.905
5000
1.689556
8447.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LM26420 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |