
Texas Instruments
Product No:
LM2651MTCX-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.724
3.724
10
3.34875
33.4875
25
3.1654
79.135
100
2.743505
274.3505
250
2.602772
650.693
500
2.33548
1167.74
1000
1.969673
1969.673
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2651 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 13V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.238V |