
Texas Instruments
Product No:
LM2653MTC-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.769
4.769
10
4.2807
42.807
25
4.04662
101.1655
100
3.50721
350.721
250
3.327356
831.839
500
2.985622
1492.811
1000
2.517994
2517.994
2500
2.39209
5980.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2653 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |