
Texas Instruments
Product No:
LM2662MX/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP INV 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.58365
15.8365
25
1.49416
37.354
100
1.27319
127.319
250
1.19548
298.87
500
1.046045
523.0225
1000
0.866723
866.723
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Output | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2662 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 10kHz, 75kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin, Vin/2 |