
Texas Instruments
Product No:
LM2665M6X/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARGE PUMP 40MA SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5377
5.377
25
0.5054
12.635
100
0.41249
41.249
250
0.383116
95.779
500
0.326059
163.0295
1000
0.260851
260.851
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 40mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2665 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 80kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2Vin, Vin/2 |