
Texas Instruments
Product No:
LM2670T-5.0/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 3A TO220-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3295
5.3295
10
4.78515
47.8515
25
4.5239
113.0975
100
3.92065
392.065
250
3.719592
929.898
500
3.337559
1668.7795
1000
2.814812
2814.812
2500
2.67407
6685.175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2670 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |