
Texas Instruments
Product No:
LM2671N-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3035
4.3035
10
3.8684
38.684
25
3.65674
91.4185
100
3.169295
316.9295
250
3.006712
751.678
500
2.697924
1348.962
1000
2.275364
2275.364
2500
2.161592
5403.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2671 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 6.5V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.21V |