
Texas Instruments
Product No:
LM2673T-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.187
5.187
10
4.6607
46.607
25
4.4061
110.1525
100
3.818525
381.8525
250
3.622692
905.673
500
3.250634
1625.317
1000
2.7415
2741.5
2500
2.604425
6511.0625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2673 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | TO-220-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |