
Texas Instruments
Product No:
LM2678S-12/NOPB
Manufacturer:
Package:
DDPAK/TO-263-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.65
6.65
10
6.00495
60.0495
25
5.72584
143.146
100
4.971635
497.1635
250
4.748214
1187.0535
500
4.329264
2164.632
1000
3.770654
3770.654
2500
3.630995
9077.4875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2678 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |