
Texas Instruments
Product No:
LM2696MXAX/NOPB
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.8703
38.703
25
3.65902
91.4755
100
3.171195
317.1195
250
3.008574
752.1435
500
2.699577
1349.7885
1000
2.276751
2276.751
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2696 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.254V |