
Texas Instruments
Product No:
LM2727MTC/NOPB
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58685
25.8685
25
2.44036
61.009
100
2.07917
207.917
250
1.952288
488.072
500
1.708252
854.126
1000
1.415405
1415.405
2500
1.317792
3294.48
5000
1.268991
6344.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | LM2727 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |