
Texas Instruments
Product No:
LM2731YMFX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 1.8A SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.1128
21.128
25
1.99348
49.837
100
1.698315
169.8315
250
1.594632
398.658
500
1.395303
697.6515
1000
1.156112
1156.112
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.8A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2731 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 22V (Switch) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |