
Texas Instruments
Product No:
LM2733YMFX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 1A SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.50385
15.0385
25
1.41892
35.473
100
1.20897
120.897
250
1.135136
283.784
500
0.993263
496.6315
1000
0.822985
822.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2733 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 40V (Switch) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |