
Texas Instruments
Product No:
LM27341QMYX/NOPB
Manufacturer:
Package:
10-MSOP-PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.287
3.287
10
2.95545
29.5545
25
2.79414
69.8535
100
2.42174
242.174
250
2.297556
574.389
500
2.061576
1030.788
1000
1.73868
1738.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM27341 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |