
Texas Instruments
Product No:
LM2734XMKX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
3.0495
30.495
25
2.88306
72.0765
100
2.498785
249.8785
250
2.370668
592.667
500
2.127183
1063.5915
1000
1.794008
1794.008
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2734 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |