
Texas Instruments
Product No:
LM2743MTC/NOPB
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58875
25.8875
25
2.44264
61.066
100
2.08107
208.107
250
1.954074
488.5185
500
1.70981
854.905
1000
1.416697
1416.697
2500
1.318999
3297.4975
5000
1.27014
6350.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Duty Cycle (Max) | 80% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | LM2743 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 6V |