
Texas Instruments
Product No:
LM2830XMFX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8335
1.8335
10
1.6473
16.473
25
1.55344
38.836
100
1.32373
132.373
250
1.242904
310.726
500
1.087541
543.7705
1000
0.901104
901.104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2830 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |