
Texas Instruments
Product No:
LM2852XMXA-1.2/NOPB
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 1.2V 2A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7595
4.7595
10
4.2731
42.731
25
4.0394
100.985
100
3.50094
350.094
250
3.32139
830.3475
500
2.980264
1490.132
1000
2.513482
2513.482
2500
2.387806
5969.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2852 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.85V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |