
Texas Instruments
Product No:
LM2853MH-2.5/NOPB
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 2.5V 3A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.548
5.548
10
4.98465
49.8465
25
4.71276
117.819
100
4.08443
408.443
250
3.874936
968.734
500
3.476962
1738.481
1000
2.932384
2932.384
2500
2.785761
6964.4025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2853 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 550kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |