
Texas Instruments
Product No:
LM2854MH-500/NOPB
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 4A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.985
5.985
10
5.4036
54.036
25
5.1528
128.82
100
4.474025
447.4025
250
4.27291
1068.2275
500
3.895874
1947.937
1000
3.393191
3393.191
2500
3.267516
8168.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | PowerWise™, SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LM2854 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 525kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |