
Texas Instruments
Product No:
LM2901MX
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3851
13.851
25
1.30644
32.661
100
1.11321
111.321
250
1.045304
261.326
500
0.914641
457.3205
1000
0.757844
757.844
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | LM2901 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 30V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |