
STMicroelectronics
Product No:
LM2901YDT
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.50635
5.0635
25
0.4731
11.8275
100
0.378385
37.8385
250
0.351348
87.837
500
0.297312
148.656
1000
0.229738
229.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Type | General Purpose |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | LM2901 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 32V, ±1V ~ 16V |