
Texas Instruments
Product No:
LM2903BIDGKR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 DIFF 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.28595
2.8595
25
0.26144
6.536
100
0.19456
19.456
250
0.176282
44.0705
500
0.145901
72.9505
1000
0.109421
109.421
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | LM2903 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output (Typ) | 21mA @ 5V |
| Propagation Delay (Max) | 1µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 600µA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.025µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 2.5mV @ 36V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |