
Texas Instruments
Product No:
LM2903BQDRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.4294
4.294
25
0.4009
10.0225
100
0.320815
32.0815
250
0.29792
74.48
500
0.252073
126.0365
1000
0.194778
194.778
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | LM2903 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output (Typ) | 21mA @ 5V |
| Propagation Delay (Max) | 1µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 600µA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.025µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 2.5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 36V, ±1.5V ~ 18V |