LM2937ET-15-TI
Texas Instruments
Product No:
LM2937ET-15-TI
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR LDO
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 223
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 500mA
Base Product Number LM2937
Protection Features Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA
Current - Supply (Max) 20 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V