LM3676SDX-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM3676SDX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-WSON (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 1.8V 600MA 8WSON
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LM3676
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2MHz
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V