LM43601QPWPRQ1
Texas Instruments
Product No:
LM43601QPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
16-HTSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Not For New Designs
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM43601
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V