LM43602PWPR
Texas Instruments
Product No:
LM43602PWPR
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Current - Output 2A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM43602
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V