LM43602SPWPRQ1
Texas Instruments
Product No:
LM43602SPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
16-HTSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
PROTOTYPE
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Current - Output 2A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V