LM43603AQPWPTQ1
Texas Instruments
Product No:
LM43603AQPWPTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
16-HTSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 583
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM43603
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 28V
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V