LM5007MMX/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM5007MMX/NOPB
Package:
8-VSSOP
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2991
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Current - Output 500mA
Frequency - Switching -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Output (Max) 73V
Supplier Device Package 8-VSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V