LM5007SD
Texas Instruments
Product No:
LM5007SD
Package:
8-WSON (4x4)
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Product Status Not For New Designs
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LM5007
Output Configuration Positive
Frequency - Switching -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Output (Max) 73V
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V