LM536003QDSXRQ1
Texas Instruments
Product No:
LM536003QDSXRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
10-WSON (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 3.3V 650MA 10WSON
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 650mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LM536003
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V