LM53600LQDSXTQ1
Texas Instruments
Product No:
LM53600LQDSXTQ1
Package:
10-WSON (3x3)
Description:
IC REG BUCK 5V 650MA 10WSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 650mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LM53600
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V