LM536035QPWPTQ1
Texas Instruments
Product No:
LM536035QPWPTQ1
Package:
16-HTSSOP
Description:
IC REG BUCK 5V 3A 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM536035
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 3.9V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V