LM76002QRNPTQ1
Texas Instruments
Product No:
LM76002QRNPTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
30-WQFN (6x4)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 30-WFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 2.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM76002
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 300kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 57V
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V