LM76003RNPR
Texas Instruments
Product No:
LM76003RNPR
Description:
IC REG BUCK ADJ 3.5A 30WQFN
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series -
Product Status Active
Current - Output 3.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number LM76003
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 300kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) 57V
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V